הידרופוביה – טיפול פחד ממים לכל הגילאים

ילד שחווה חרדה ממים מרגיש חוסר שליטה הוא אינו מסוגל ליהנות מהים או הבריכה.

הידרופוביה של ילדים יכולה לנבוע מסיבות שונות:

חוויה של מחנק ממים בזמן רחצה באמבטיה או בזמן חפיפת השיער יכולה לגרום לילד קטן טראומה ופחד ממים. דימוי עצמי נמוך – ילד שהוא חסר ביטחון בחברה יפתח לעיתים חרדות גם במים. חוויה מבעיתה של כמעט-טביעה בים או בבריכה בגיל צעיר, ללא “חוויה מתקנת” שבאה בעקבותיה, עלולה להותיר עקבות טראומטיים הבאים לידי ביטוי בחרדת-מים. אבא או מדריך שחייה שזרק ילד למים וגרם לו לבהלה, לבליעת מים או להרגשה של חוסר שליטה – חוויה שעלולה להשאיר עקבות שליליים לגבי התקרבות למים.

מטרת הטיפול

הפחתת הפחד והחשש מהמים עד להעלמתו הקניית עצמאות ובטחון בעת השהייה במים הקניית שליטה בסגנון שחייה אחד או יותר.

הטיפול בפחד מים:

מתן תמיכה צמודה למטופל לכל אורך הדרך. הענקת תחושה של קבלה ולגיטימציה לפחדים ולחששות המטפל לא יכריח להכניס ראש למים, לא יזרוק אותו למים ולא יעשה דבר ללא הסכמת המטופל.

הטיפול בפחד מים

הטיפולים מתקיימים בבריכת איילון אשר נבנתה במיוחד לילדים ולמבוגרים החוששים ממים ובהתאם ליכולותיהם ולצרכיהם. הבריכה מקורה ומחוממת כל השנה לטמפ’ מים של 33.5 מעלות. תנאים אשר יקנו למטופל שקט , שלווה ובטחון ואפשרות להתרכז רק בנדרש ממנו. בבריכה תהיה התקרבות איטית וחשיפה מדורגת לכניסה למים, תוך כדי לימוד מיומנויות ציפה, שליטה גופנית, והסתגלות מנטאלית לסביבה המימית.מלבד התרגול הפיזי צריך עבודה קוגנטיבית וחשיפת הפוביה באופן ממשי ועימות ישיר עם הגירוי שמעורר את החרדה הקשה הזאת.

כדי להפסיק לפחד ממים ולהתחיל לאהוב אותם – צריך להיות בתוכם.

חייבים להיות סבלניים לא להלחיץ את הילד או המדריך אם רוצים לטפל בפחד בצורה נכונה”, “מאוד חשוב לעבוד על נשימה נכונה, יש הרבה אנשים ששוחים עם הראש בחוץ ומפחדים להכניס את הראש למים. מעבר לזה שהם רואים את עומק המים וחווים מעין פחד גבהים או פחד של איבוד שליטה, הם למעשה לא יודעים לנשום נכון. כשהילד או המבוגר שולטים בנשימה ונושמים נכון, הם יכולים לשלוט בפחד מהמים”. “במהלך הטיפול חשוב כל הזמן לדבר עם הילד ולהגיד לו שאנו שומרים עליו והוא אינו לבד. לחזק אותו ולהסביר לו שהוא יכול לשהות במים ולצוף, והוא נוכח בזה ומרגיש את התהליך בחוויה הפיזית. חשוב להדגיש שזה טיפול פרטני שנע על פי הקצב האישי של הילד. העובדה הזו גם גורמת לילד להרגיש בטוח יותר, כשהוא זה שמכתיב את הקצב של העבודה. הילד זקוק לתחושת ביטחון, ולפני הכול יש לבנות מערכת יחסים של אמון. בלי אמון של הילד במדריך, הפחד לא ישתחרר”. ששחרור הפחד ממים מתבסס על הקניית חוויות טובות ונעימות הקשורות לסביבה מימית. כדי שיוכלו להפסיק לפחד ממים, הילדים (וגם המבוגרים) צריכים ללמוד מחדש לשהות בהם. “מהות הצלחת הטיפול היא שילוב יחס של כבוד, סבלנות ומודעות לחשיבות השחייה לכל אדם וילד”, “שכן פרט לעובדה שהשחייה היא ספורט בריא המפעיל את כל שרירי הגוף, היא גם משפיעה על נפש האדם בפרמטרים שונים”.